Steroidy a psychika

Hneď na úvod treba povedať, že pokiaľ ide o anabolicko-androgénne steroidy, za svalovú hmoru, ktorú s ich pomocou získate, sa neraz platí draho. V príebehu ostatných desaťročí bol v odbornej literatúre popísaný celý rad často sa vyskytujúcich vedľajšich nepriaznivých účinkov, od poškodenia srdca, ciev, pečene či obličiek až po "kozmetické" dopady vrátane akné, strií a gynekomastie ...
Ďalšie bežné, aj keď
nepomerne menej známe vedľajšie účinky sú psychické, resp. psychiatrické zmeny. Ako psychoaktívne substancie spôsobujú anabolické steroidy u väčšiny konzumentov určitý stupeň psychických zmien, pričom u niektorých z nich sú zvlášť výrazné. Vyššie dávky najmä ak sa užívajú dlhší čas majú tendenciu spôsobovať viac príznakov, aj keď ich závažnosť závisí od individuálnej znášanlivosti.
Negatívne psychické vedľajšie účinky vysokých dávok anabolických steroidov užívaných súvisle alebo aj prerušovane v priebehu dlhého obdobia zahrňujú agresívne, násilné správanie a alkoholovú, resp. drogovú závislosť. Podľa výsledkov vedeckých štúdií kombinácia týchto drog može mať na rozvoj psychických porúch aditívne či dokonca synergické účinky. Inými slovami chemické koktajly vás možu zraziť na kolená rýchlejšie ako ich izolované zložky. Bolo preukázané, že anabolické steroidy majú tiež významné účinky na centrálny nervový systém. Jedna nedávno uverejnená štúdia napríklad ukázala, že zvyšovanie dávok testosteronu viedlo k zintenzívňovaniu agresívnych reakcií.
Nedávno boli získané dôkazy, že steroidy môžu pôsobiť na benzodiazepamové a iné receptory mozgu. Jestvujú tiež určité dôkazy, že testosteron môže ovplyvňovať neurotransmitterové funkcie mozgu zodpovedné za reguláciu depresie. Staršie štúdie tiež uvádzajú, že steroidy ovplyvňujú receptorové komplex:y centrálneho nervového systému. Z analýzy všetkých štúdií je zrejmé, že účinky steroidov na správanie a psychické funkcie sú dôsledkom ich interakcie s viacerými regulačnými funkciami centrálneho nervového systému.

Podľa viacerých štúdií uvádzajú športovci užívajúci anabolické steroidy výraznejšie pocity agresivity. Športovci tiež uvádzajú v obdobiach užívania drôg celý rad ďalších symptómov, vrátane predráždenosti, úzkosti, paranoidných pocitov neoprávneného strachu a negativizmu. Bolo poukázané aj na ich potenciálne návykový charakter opiátového typu. Táto závislosť zahrňuje neschopnosť prestať s ich užívaním, nutkavé užívanie, ako aj abstinenčné príznaky pri ich vysadení, ku ktorým patria nadmerná únava, depresia, nespavosť a zmeny sexuálneho pudu.
Nie je prekvapivé, ak niektoré štúdie preukázali, že steroidy dokonca dokážu zmeniť profil osobnosti. Výsledky jednej za štúdie ukázali:
a) štatisticky významné rozdiely medzi meranými črtami osobnosti u vzpieračov v obdobiach, keď užívali, resp. neužívali anabolické steroidy,
b) štatisticky významné rozdiely meraných čŕt osobnosti u vzpieračov užívajúcich steroidy v porovnaní 50 vzpieračmi, ktorí takéto drogy nikdy neužívali a
c) štatisticky významné rozdiely meraných čŕt osobnosti medzi "anabolickou" skupinou v období, keď doping neužívali a skupinou, ktorá steroidy nikdy neužívala.
Ešte novšia štúdia bola zameraná na osobnostný profil mužov užívajúcich anabolické steroidy v porovnaní s tými, ktotí ich buď prestali užívať, resp. ich nikdy neužívali. Užívatelia sa významne odlišovali od tých, ktotí s užívaním prestali, resp. drogy nikdy neužívali a to v úrovni svalovej tenzie, impulzivity a nepriamej agresivity. V niekoľkých ukazovatel'och bolo skóre užívateľov anabolických steroidov zreteľn mimo normálneho rozsahu platného pre bežnú populáciu.
Zdá sa teda, že užívatelia anabolických steroidov možu mať odlišný osobnostný profil a že užívanie steroidov vedie k prehĺbovaniu rozdielov ich osobnostného profilu v porovnaní s bežnou populáciou.

Naša rada? Ak chcete zostať relatívne normálny a zdravý, zďaleka sa anabolickým steroidom vyhýbajte! Jestvuje množstvo exaktných vedeckých dôkazov o tom, že ich dlhodobé užívanie môže viesť k významným nežiadúcim účinkom na psychické funkcie a osobnostný profil. Doping je naviac nelegálny, vačšina športových organizácií ho zakazuje a prísne trestá. Takže, aký je najlepší spôsob na zníženie zneužívania týchto liekov v čase, keď sme svedkami nárastu tohto javu osobitne v niektorých zranitel'ných segmentoch populácie? Podľa nedávnej štúdie výchovné pôsobenie so zdôraznovaním negatívnych účinkov steroidov nepredstavuje cestu k úspešnému zvládnutiu tohoto problému. Zdá sa, že účinným riešením by bola prijateľná a1ternatíva anabolických steroidov, látka s podobnými účinkami na zvyšovanie výkonnosti a regeneráciu, ale bez sprievodných rizík.
Dožijeme sa jej v 21. storočí?





19 II 2007
awkbardejov@szm.sk